Born: May 30, 1898
St. John’s, Canada

Died: January 24, 1986
Washington, D.C.

Matthew Francis McGuire

Judge, U. S. District Court for the District of Columbia

Nominated by Franklin D. Roosevelt on July 14, 1941; Confirmed by the Senate on July 29, 1941, and received commission on August 1, 1941. Served as chief judge, 1961 – 1966. Assumed senior status on 10/7/1966. Service terminated on 1/24/1986, due to death.

Education:
Holy Cross College, A.B., 1921
Boston University School of Law, LL.B., 1926

Artist
Artist is Chas Fagan.

Professional Career:

U.S. Navy, 1918
Private practice, Boston, Massachusetts, 1926-1934
Special assistant to U.S. attorney general, 1934-1939
Assistant to U.S. attorney general, 1940-1941

University of Michigan Bentley Historical Library, Ann Arbor, Mich.

  • Frank Murphy papers, 1908-1949; 106 linear ft., 39 vols., and 2 oversize folders; finding
    aid; restricted; represented.

Radcliffe College Schlesinger Library on the History of Women, Cambridge, Mass.

  • Burnita Shelton Matthews papers, 1926-1981; 4 linear ft.; finding aid; represented.
Judges of the D.C. Circuit Courts